_

سوالات متداول در درمان ناباروری

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر نتوانستید پاسخ خود را پیدا کنید، لطفا سوال خود را برای ما ارسال کنید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

چرا عامل مردانه در درمان باروری مهم است؟

زن و شوهری بین 29 تا 33 سال، بدون مشکل باروری، در هر ماه 20 تا 25 درصد شانس باردار شدن دارند. پس از 6 ماه تلاش، 60 درصد از زوج ها بدون هیچ گونه کمک پزشکی باردار می شوند. اگر بعد از یک سال رابطه جنسی بدون پیشگیری از بارداری، حاملگی حاصل نشد، زوج نابارور در نظر گرفته می شود. عامل مردانه عامل 34 درصد موارد ناباروری است در حالی که 30 درصد موارد تشخیص نامطلوب هم برای زن و هم برای مرد دارند. به همین دلیل است که تجزیه و تحلیل جامع مایع منی می‌تواند مشکلات بالقوه را برای جلوگیری از استفاده از فناوری‌های پرهزینه و مکرر کمک باروری (ART) شناسایی کند.

آیا آنالیز منی معمولی تمام اطلاعات موجود در مورد باروری مردان را ارائه می دهد؟

آنالیز معمولی منی فقط غلظت، تحرک و مورفولوژی اسپرم را مطالعه می کند. این یک مطالعه ناقص است، زیرا تجزیه و تحلیل یکی از مهمترین پارامترها، یکپارچگی مولکول DNA را حذف می کند. علاوه بر این، دانستن سطوح استرس اکسیداتیو و کیفیت غشای اسپرم، تشخیص بهتر برای درمان باروری بعدی را تضمین می کند. 15 درصد از مردانی که نابارور در نظر گرفته می شوند، نتایج آنالیز مایع منی طبیعی را ارائه می دهند

چگونه تکه تکه شدن، اکسیداسیون و سرزندگی DNA بر باروری مردان تأثیر می گذارد؟

تکه تکه شدن DNA، استرس اکسیداتیو بیش از حد، و فقدان حیات در اسپرم به طور مستقیم با نرخ باروری پایین و با شکست در رشد جنین ارتباط دارد. این به افزایش تعداد سیکل های مورد نیاز برای رسیدن به بارداری از طریق IUI (تلقیح داخل رحمی)، IVF (لقاح آزمایشگاهی) یا ICSI (تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم)، بدتر شدن کیفیت جنین و سقط های مکرر منجر می شود.

پس از تشخیص تکه تکه شدن، اکسیداسیون و حیات چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

بر اساس درصد تکه تکه شدن، سطح اکسیداسیون و حیات سلول های اسپرم، متخصص پزشکی شما نمونه منی را تایید می کند و همراه با آنالیز مایع منی، در مورد روش تولید مثل و درمانی که مناسب ترین روش برای افزایش احتمال موفقیت است تصمیم می گیرد. .

آیا می توان این عوامل را کاهش داد؟

درمان با آنتی اکسیدان ها ممکن است به طور قابل توجهی سطوح قطعه قطعه شدن DNA را کاهش دهد. پاسخ به درمان به عنوان تابعی از عللی که می تواند باعث آسیب ذکر شده شود متفاوت است: اگر این ناشی از عوامل سمی یا درجه حرارت بالا باشد که کاسپازها و اندونوکلئازهای اسپرم را فعال می کند، اصلاح سطوح قطعه قطعه شدن DNA در اسپرم دشوار است.

آیا تکنیک هایی وجود دارد که به ما اجازه می دهد اسپرم هایی با سطوح پایین تر از قطعه قطعه شدن DNA اسپرم به دست آوریم؟

اسپرماتی که از قسمت اول انزال می آیند دارای سطوح کمتری از تکه تکه شدن DNA هستند. از سوی دیگر، انزال مکرر یا استفاده از اسپرم های منشأ بیضه بسته به نوع بیمار می تواند نتایج مشابهی به دست آورد. اثربخشی این استراتژی ها باید توسط متخصص پزشکی شما در هر مورد ارزیابی شود، که در بین بیماران متفاوت است.

آیا دانستن میزان تکه تکه شدن DNA اسپرم احتمال موفقیت در درمان منی را افزایش می دهد؟

هنگام انتخاب فناوری کمک باروری زوجین، تکه تکه شدن DNA مهم است. نشان داده شده است که با احتمال حاملگی کامل در طول دوره های IUI مرتبط است. سطوح بالای 30 درصد احتمال موفقیت را از 19 درصد به 1.5 درصد کاهش می دهد. با دانستن این داده ها، می توانیم تکنیک های جایگزین IUI را انتخاب کنیم. در درمان های IVF، سطوح قطعه قطعه شدن زیر 25 درصد منجر به نرخ تولد زنده 33 درصد می شود. با سطوح تکه تکه شدن بیش از 50 درصد، این میزان به 13 درصد کاهش می یابد.

روال کار چگونه است؟

او فقط باید از دستورات پزشک متخصص خود پیروی کند. آنها به یک نمونه مایع منی نیاز خواهند داشت که توسط پرسنل آزمایشگاه پردازش می شود و طبق پروتکل آزمایشگاهی تعیین شده سریع و آسان قابل پیگیری است.

چه سطحی نرمال در نظر گرفته می شود؟

سطح تکه تکه شدن DNA بیش از 30 درصد خطرناک در نظر گرفته می شود، و بنابراین در نظر گرفته می شود که یک عامل مردانه مرتبط با نارسایی تولید مثل وجود دارد.

چه چیزی باعث آسیب DNA در اسپرم می شود؟

آسیب DNA اسپرم یک فرآیند چند عاملی است. مصرف تنباکو، چاقی، لباس های تنگ، مصرف برخی داروها، تب، سن بالا، شیمی درمانی یا رادیوتراپی عوامل محیطی هستند که می توانند باعث افزایش سطح قطعه قطعه شدن DNA اسپرم شوند. برخی از عوامل طبیعی مانند بلوغ نامناسب یا استرس اکسیداتیو منجر به شکست در تولید اسپرم در بیضه می شود که منجر به همان پاسخ می شود.

آیا سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید